"Testovali jsme kosmetický preparát s obsahem této kyseliny v nano formě na dvaceti dobrovolnicích ve věku 31 až 65 let," uvedl šéf výzkumu Rahula Janiš z Ústavu technologie tuků, tenzidů a kosmetiky. Ženy preparát používaly dvakrát denně. "Před první aplikací jsme provedli měření na jasně definovaných oblastech, kde se vyskytují oční vrásky. Další měření jsme uskutečnili po 28 dnech aplikace pomocí 3D skenování reliéfu kůže. Jako srovnávací metoda byl aplikován visioscope, což je digitální kamera vybavená polarizovaným světlem a programem na počítání vrásek," řekl Janiš.
Součástí výzkumu bylo i subjektivní vnímání účinnosti přípravku s kyselinou hyaluronovou. "Sedmdesát pět procent dobrovolnic se shodlo, že po její pravidelné aplikaci na problematická místa nepozorovaly žádný rozdíl. Některé ženy v dotazníku uvedly, že po aplikaci docházelo k silnému pocitu pnutí pokožky, které označovaly až za nepříjemné," poznamenal Janiš.
Testování se zúčastnila i padesátiletá Simona Chalánková. "Kyselinu hyaluronovou jsem si pravidelně, dle instrukcí, nanášela do očního okolí, kde se mi tvoří vrásky. Nečekala jsem zázraky, ale doufala jsem, že dojde aspoň k mírnému zlepšení. Závěrečné měření mě nemile překvapilo. V mém případě se totiž vrásky dokonce mírně zvětšily," uvedla Chalánková.
Vědci získali loni evropskou dotaci 20 milionů korun na zvyšování exkluzivity výuky. Vznikly nové studijní materiály a instruktážní videa, škola koupila také přístroje. Fakulta technologická je jedinou vysokou školou v republice, která má akreditovaný bakalářský i navazující magisterský obor zaměřený na kosmetiku, tuky a tenzidy. Obor existuje šestým rokem, studuje ho asi stovka studentů.
zdroj: ČTK